Na sajtu Srbija stvara mogućnosti možete se upoznati sa elementima razvoja inovativne privrede:
- OLAKŠAN POČETAK POSLOVANJA
Digitalna registracija poslovanja
- Od 2018. godine omogućeno je osnivanje preduzetničke radnje i društva sa ograničenom odgovornošću elektronskim putem, bez odlaska na šalter Agencije za privredne registre, samo uz kvalifikovani elektronski sertifikat (elektronski potpis).
- Poslodavac – novoosnovano privredno društvo, novoosnovani preduzetnik i novoosnovani preduzetnik poljoprivrednik može da ostvari pravo na oslobođenje od plaćanja poreza i doprinosa po osnovu zarade osnivača zaposlenih u tom privrednom društvu, odnosno po osnovu lične zarade preduzetnika i preduzetnika poljoprivrednika.
2. OLAKŠANO ZAPOŠLJAVANJE
- Od 1. januara 2020. godine će sve kompanije koje zapošljavaju osobe koje tokom 2019. godine nisu bile u radnom odnosu, uključujući i mlade koji se prvi put zapošljavaju, imati mogućnost da budu oslobođene obaveze plaćanja poreza i doprinosa i to:
- u 2020. godini – 70% poreza i 100% doprinosa za PIO
- u 2021. godini – 65% poreza i 95% doprinosa za PIO
- u 2022. godini – 60% poreza i 85% doprinosa za PIO
- Jedan od uslova za ostvarenje podsticaja je da kompanija povećava broj zaposlenih u odnosu na broj 31. decembra 2019. godine, a podsticaj može ostvariti i novoosnovano preduzeće. Osobe moraju stupiti u radni odnos prvi put do 30.4.2020 odnosno do 31.12.2020. da bi se aktivirao podsticaj.
- PODSTICAJI ZA ISTRAŽIVANJE, RAZVOJ I KREIRANJE INTELEKTUALNE SVOJINE
Fond za inovacionu delatnost putem finansijskih grantova pruža podršku razvoju inovacija u privredi kroz:
1. Program ranog razvoja – namenjen je mladim preduzećima koja razvijaju tehnološku inovaciju za kojom postoji potreba na tržištu.
2. Program sufinansiranja inovacija – namenjen je privatnim preduzećima koja već imaju tržišno prisustvo i nastoje da ojačaju poziciju kroz stvaranje inovativnih proizvoda, usluga i tehnologija.
3. Program saradnje nauke i privrede – osmišljen je da podstakne preduzeća iz privatnog sektora i naučno-istraživačke organizacije iz javnog sektora da realizuju zajedničke razvojne projekte sa ciljem kreiranja novih proizvoda i usluga sa tržišnim potencijalom.
4. Inovacione vaučere – omogućavaju malim i srednjim preduzećima da, koristeći usluge naučno-istraživačkog sektora, podignu nivo inovativnosti svojih proizvoda i postanu konkurentniji na tržištu.
- INOVACIONA INFRASTRUKTURA
- Razvoj naučno-tehnoloških parkova
- U 2020. godini petnaest novih startap centara
- Nova oprema za istraživanje i razvoj – uloženo je skoro milion evra u kupovinu najmodernije opreme za Inovacioni centar ETF-a i Naučno-tehnološki park Beograd. U inovacionom centru ETF-a će biti opremljene četiri laboratorije
- Portal informacija o podršci preduzetnicima – početkom 2020. godine će se na Portalu preduzetništva naći relevantne i ažurirane informacije o svim aktuelnim programima podrške koji su dostupni malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima u Republici Srbiji.
- OSTALE MERE ZA LAKŠE DIGITALNO POSLOVANJE
- Elektronska dokumenta
Zakonom o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju propisano je da se elektronski dokumenti priznaju kao i papirni. Za firme i radnje osnovane posle 1. oktobra 2018. godine to znači da ne moraju da prave pečat, dok ga postojeće mogu izbaciti iz upotrebe.
- Omogućeno izdavanje elektronskih faktura
- Automatska overa zdravstvenih kartica
- Automatsko knjiženje deviznih priliva
- Puno prikazivanje troškova marketinga
- Omogućeno elektronsko podnošenje poreskih prijava i uvid u poreske obaveze
- Oslobađanje troškova rekreacije od poreza na zarade
- Unapređen pravni okvir za elektronsku trgovinu
Detaljnije informacije ovde: https://inovacije.srbijastvara.rs/#chapter04